Kde hledat font na web?

Úplně nejjednodušší je navštívit stránky https://fonts.google.com a vybrat si font zde. V kategoriích si zakliknete Serif (patkové písmo) a nebo Sans Serif (bezpatkové).

Abyste našli font v češtině musíte v jazycích zakliknout Latin. Serifový font má tzv. „patky“, které nám zajušťují lepší čtení v případě delšího textu. Patkový font je lepší používat na webových stránkách jako např. ozdobné titulky.

Když se podíváme například na bez patkový font Roboto, tak zjistíme, že je font statický a ne variabilní. Pojďme si říct, jaký je mezi tím rozdíl. Variabilní font je přizpůsobivý, např. při zmenšení okna na velikost třeba tabletu, font se dokáže sám přizpůsobit viz obr. Rozdíl mezi statickým fontem a variabilním použití na webu.

Rozdíl mezi statickým fontem a variabilním

 

Variabilní font se dokáže zúžit natolik, že už to není tak hezké a líbezné pro oko diváka. Já jako designér bych volila raději statický font. Vybrali jsme si font, který nám vyhovuje a líbí se nám? Můžeme ho tedy poslat např. webdesignérovi, který ho začlení do grafického návrhu stránek. Kodér pak vezme vybrané fonty a pomocí kódu ze stránek font.google.com ho importuje do hlavičky v kódu HTML a nastaví mu CSS parametry.

Videonávod Jak přidat fonty na web z webu Google Fonts

Adding web fonts to your site with Google Fonts

https://youtu.be/jNsCyPvVeEk

 

Pět Google fontů v češtině

5 Google fontů v češtině